Kendi Ölümünü Rüyasında Gören Başkan: Abraham Lincoln

24 Mayıs 2022 13:37

Amerika’nın 16. başkanı olan Abraham Lincoln suikast ile öldürülmüştü. Lincoln’ün arkadaşı Ward Hill Lamon Amerikan başkanının kendisine 14 Nisan 1865’te suikaste uğramadan üç gün önce gördüğü garip bir rüya ile ölümünü neredeyse tahmin ettiğini söylüyor. Lamon, “Abraham Lincoln’ün Hatıraları 1847-1865” adlı Lincoln biyografisinde, rüyayı anlatıyor.

Lincoln’ün rüyasında Beyaz Saray’da bir ağlama sesi ile uyandığını ve ağlama sesinin kaynağını bulmak için oda oda dolaşıp kimseyi bulamadığını söylüyor. Lincoln, en sonunda Doğu Odası’na giriyor ve çevresinde görevlilerinin olduğu, içinde bir ölünün olduğu büyük bir katafalk görüyor. Çevresinde yas tutan ve ağlayan insanların olduğunu gören Abraham Lincoln cesede yaklaşarak askerlerden birine kimin öldüğünü soruyor. Asker kısa bir süre sustuktan sonra, “Başkan. Bir suikastçı tarafından öldürüldü.” diyor.

Amerika’nın o zamanlarda ki kanlı ve yıkıcı olan iç savaşları çok fazla olduğu için Lincoln’ün etkilenerek bu tip rüya görmesi aslında bir rastlantıdır. Geçmişte birçok yorumcu bu konu ile ilgili kehanet yorumları yaptı. Lincoln başkan olduğu dönemde çok fazla ölüm tehdidi alıyordu. Amerika’nın o dönemki durumu da bu suikastı özetliyor. Lincoln bu rüyayı Lamon’a anlattıktan üç gün sonra John Wilkes Booth adındaki suikastçı tarafından öldürüldü.

 

Diğer beğenilen yazılarımızı da okuyabilirsiniz.
  1. Stresle Başa Çıkmanın Yolları Nelerdir?
  2. Emirgan Korusu Nerede? Nasıl Gidilir? 2022 Giriş ve Kahvaltı Ücretleri
  3. İstanbul Kütüphaneler Listesi – İstanbul’da Ücretsiz Kütüphaneler
  4. Antik Mısır: Tarihi, Hanedanları, Coğrafi ve Ekonomik Yapısı
  5. 2022 Yılı Yeni İş Fikirleri ve Fırsatları
  6. İstanbul’da Doğa İle Baş Başa Kalabileceğiniz Yerler
  7. İstanbul ve Çevresinde Gidilebileceğiniz 8 Bungalov Ev
etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Sıradaki içerik:

Kendi Ölümünü Rüyasında Gören Başkan: Abraham Lincoln