Ortaya Çıkan Dans Salgını 400 Kişinin Ölümüne Sebep Oldu

10 Mayıs 2022 17:21

Fransa’nın Strasbourg şehrinde 1518 yılında ortaya çıkan bir dans salgını 400 kişinin ölümüne yol açtı. Bu dans salgını insandan insana yayıldı. Bu dans insanların ölene kadar dans etmelerine neden oluyordu.

Tarih boyunca bu dans hastalığı zaman zaman görülmüştür. 14. yüzyılda aynı bölgenin farklı bir kasabasında da görülmüştür. 16. yüzyılda ise Avrupa’nın farklı yerlerinde küçük çaplı bir şekilde ortaya çıkmıştır. 17. yüzyılın sonuna doğru nadir görülse de bu hastalık tamamen sonlanmıştır.

400 kişinin ölümüne sebep olan dans salgını

400 kişinin ölümüne sebep olan dans salgını

Bu hastalığın ortaya çıkışı ile ilgini kesin bir bilgi yoktur. Ama uzmanların yaptığı açıklamalara göre bu salgının organize hareketler sonucu ortaya çıktığı öne sürülüyor. Bununla birlikte diğer kaynaklar ise dansçıların bilinçsiz olduğu ve vücutları üzerinde hiçbir kontrolleri olmadığı iddia ediliyor. Bazıları için ise dans etmek, esrime ve doyuma yol açıyordu ancak çoğu dansçı için halüsinasyonlar, nöbetler, kasılmalar, kırık kemikler sonucunda ölümler gerçekleşiyordu.

Dans salgını nasıl ortaya çıktı

1518’de ortaya çıkan salgının doğaüstü veya astrolojik nedenlerden dolayı ortaya çıktığı düşünülmedi ve kurtulmanın tek yolunun daha fazla dans etmek olduğu sonucuna varıldı. Müzisyenler kiralandı, sahneler kuruldu ve konserler düzenlendi. Hala bu dans salgınının nasıl ortaya çıktığı ile ilgili kesin cevaplar yok. Birçok uzman zehirlenme olabileceğini düşünüyor ancak bazıları ise olayın bir tarikat tarafından organize edildiğini öne sürüyor.

 

Diğer beğenilen yazılarımızı da okuyabilirsiniz.
  1. Stresle Başa Çıkmanın Yolları Nelerdir?
  2. Emirgan Korusu Nerede? Nasıl Gidilir? 2022 Giriş ve Kahvaltı Ücretleri
  3. İstanbul Kütüphaneler Listesi – İstanbul’da Ücretsiz Kütüphaneler
  4. Antik Mısır: Tarihi, Hanedanları, Coğrafi ve Ekonomik Yapısı
  5. 2022 Yılı Yeni İş Fikirleri ve Fırsatları
  6. İstanbul’da Doğa İle Baş Başa Kalabileceğiniz Yerler
etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Sıradaki içerik:

Ortaya Çıkan Dans Salgını 400 Kişinin Ölümüne Sebep Oldu