Stresle Başa Çıkmanın Yolları Nelerdir?

14 Şubat 2022 23:36

Stres her insanın karşılaştığı bir durumdur. Stres, vücudun bir takım olumsuz olaylardan etkilenmesi, bunlara fiziksel ve psikolojik tepkiler göstermesidir. Günlük yaşamın kalabalığında ve yoğunluğunda sıklıkla rastlanmaktadır. Stres olumsuz veya önemli zamanlarda yaşanan olaylarda oluşur. Bu tip olaylar bizler için tehdittir. İnsan yapısı gereği her zaman tehditlerden korunmak ve güvende olmak ister. Etrafımızda bir tehdit olursa hemen ona beyin ona alarm gösterir. Yani bir tehdit algısı fark ettiğinde beyin vücuttaki savunma mekanizmalarını uyarmalıyım diye uyarılarda bulunur. Bu durumda merkezi sinir sistemi ile endokrin sistem birlikte çalışırlar. Beyin endokrin sistemi uyarır, endokrin sistemde beyine yanıtlar gönderir. Stres hormonları bizim strese verdiğimiz yanıtlarla ilgilidir. Bunlar adrenalin, nöradrenalin şeklinde isimlendirilmiş hormonlardır. Bunların etkisiyle vücutta biyokimyasal değişikler meydana gelir. Kan şekeri, tansiyon yükselir, buna nazaran ateş çarpması ve çarpıntılarda belirtiler arasında gösterilebilir.

Stres, üzerinde durulması gereken, analiz edilerek çözümler bulunabilecek bir rahatsızlıktır. Kısaca stres yönetilebilen bir rahatsızlıktır. Yazımızın devamında stres yönetimi nasıl yapılır? Stresle başa çıkmanın yolları nelerdir? P.E. Makin – P.A. Lindley‘in yazmış olduğu “Positive Stress” adlı kitabından alıntılarla cevap vereceğiz.

Stresle Başa Çıkmanın Yolları

Sizi en çok neyin strese soktuğunu kafanızda açıkça belirlemeye çalışın. Sizin stres yaratıcılarınız nelerdir? Stres sinyallerine dikkat edin, böylece hemen harekete geçebilirsiniz.

Stresle Başa Çıkmanın Yolları

Gerçek Bir Stres Yaratıcısını Ele Almak ve Analiz Etmek

Stres yaratıcılarınızın özelliklerini inceleyerek durumunuzu daha iyiye götürebilirsiniz. Onları görmezden gelirseniz ne olur? Duruma açıkça ve ayrıntılarıyla bakmak, doğru yönde harekete geçme şansınızı artırır. Stres yaratıcılarınızı idare etmek için temel olarak dört yol vardır.

Harekete Geçme

Bu, yeni beceriler kazanma, bilgi sahibi olma ve azimli olma anlamına gelebilir. Örneğin; “Toplum içinde konuşmaktan korkuyorsanız, biraz eğitim görün ve pratik yapın.”

Geri Çekilme

Bazı durumlarda mücadele etmektense geri çekilmek daha doğru olabilir. Örneğin; “Eğlenemediğiniz bir partide kalmayabilirsiniz. Birisi sizinle küfürlü bir tarzda konuştuğunda kendi kendinize bu kişinin yorgunluktan ya da öfkeden böyle yaptığını söyleyerek uğraşmaktan vazgeçip geri çekilebilirsiniz.”

Hiçbir Şey Yapmama

Bazı durumlarda, harekete geçmeden önce olmasını beklediğiniz bir şey varsa hiçbir şey yapmamak akıllıca olabilir. Örneğin; “Bir kaza soruşturması sırasında polis biz sizi tekrar arayacağız derse…”

Tavrınızı Ayarlama

Stres yaratıcıyı tanımanın size ne kazandıracağını bir düşünün. Yaşadığınız evi ya da yakın arkadaşlarınızı kaybetmek söz konusuysa o evde yaşamanın ya da o kişiyi tanımanın size kazandırdığı faydalar üzerinde durun. Bir kayıp için kederlenmek doğal ve önemli bir tecrübedir. Ama hayatınızın kalan kısmını hep bu kederle geçirirseniz, sürekli geçmişte yaşar ve çevrenizde olup bitenlerin farkına bile varmazsınız. Tavrınızı ayarlamanız için 2 temel şeye ihtiyacınız olacaktır.

1. Stres yaratıcılara doğru açıdan bakmak: Kendinize gerçekten o kadar kötü mü? Bu yüzden ölür müyüm? Aç kalır mıyız? İşimi kaybeder miyim? gibi sorular sorun.
2. Olumsuz düşünce ve fantezilerden kaçınmak: Stresli bir durumda, durumun kötü yönleri abartılır. Enerjinizi yapıcı-olumlu şeyler için saklayın. Durumun tüm olumlu yönlerini bir liste halinde yazın. Eğer bu faydalı olursa “olabileceklerin” değil gerçekten olumsuz olan yönlerin de bir listesini yapın.

Fiziksel Olarak Formda Olmak

Formunuzu korumanın ömrünüzü uzatabileceği, beyin üzerinde olumlu bir etkisi olduğu ve stresi yenme kapasitenizi arttırdığı konusunda bütün araştırmacılar hemfikirdir. Forma girmek ve formda kalmak için düzenli olarak jimnastik yapmanız gereklidir. Haftada 3 gün, en az 20 dakika jimnastik yapmak sağlıklı yaşam ve iş performansı açısından idealdir. Spor yapmak için motive olmak bazen zor olabilir ama bunu başkalarıyla birlikte önceden belirlenmiş zamanlarda yapmak hayatınızı kolaylaştıracaktır. Çünkü böylece hem verdiğiniz sözü tutmak zorunda kalacak hem de birlikte spor yaptığınız grup ile motivasyon paylaşımı gerçekleştirmiş olacaksınız.

Sağlıklı Beslenmek

Birçok beslenme uzmanı, doymuş yağ oranı düşük, lifli, tuz ve şekeri az, düşük kalorili ve kolesterolsüz ayrıca nişastası zengin yiyecekleri tüketmenin faydaları konusunda birleşiyor. Ayrıca, aşırı kafein, nikotin ve yoğunlaştırılmış şekerin vücuttaki stres oranını arttırdığı konusunda aynı görüşü paylaşmaktadırlar.

Dinlenmek

Vücudunuzun düzenli olarak dinlenmeye ihtiyacı vardır. Rahatlama teknikleri çok önemlidir. Kendinize uygun bir rahatlama tekniği seçin ve en yakın zamanda hemen düzenli olarak uygulamaya başlayın.

 • Yoga
 • Meditasyon
 • Kendi bünyenize uygun spor faaliyetleri
 • Kas gevşetme

Gün Boyunca Kısa Dinlenme Molaları Vermek

Bedeninizin bütün gün tam gaz ileri gitmeye değil, çalışma ritminde dönüşümlere (iş, dinlenme, iş, dinlenme) ihtiyacı vardır. Hem öğle tatilinde, hem de gün boyunca küçük aralar vererek mutlaka biraz dinlenin. İşiniz gereği hep oturuyorsanız, olabildiğince sık ayağa kalkın.

Bazı insanlar için yalnız kalıp rahatlamak için uygun bir yer bulmak çok zordur. Bu durumda istesek de istemesek de boş olduğumuz, iş yapmadığımız anlardan faydalanmak iyi bir fikirdir. Örneğin; Asansörde, koridorda yavaş yürürken, tuvalette, araba trafik ışıklarında durduğunda vb.

Günde birkaç kez kısa aralar vermek için “işten uzaklaşmak” çok önemlidir. Önemli olan mola süresinin uzunluğu değil, mola almayı ihmal etmemektir.

Nefes Alıp-Vermek

Strese cevap vermeye başladığınız zaman değişen ilk şey nefes alıp vermenizdir. Ve işin iyi yanı nefes alıp-verme kolayca kontrol edilebilir. Eğer, nefes alıp-vermelerinizin yavaş ve düzenli olmasını sağlayabilirseniz, bedeniniz gevşer, ruhsal durumunuz bundan etkilenir ve stresi kontrol altına alabilirsiniz. İnsanların saunada ya da yüzme havuzunda kavga etmesinin ne kadar az bir ihtimal olduğunu düşünün. Eğer yavaş ve düzenli nefes alıp vererek, bedeninizi bilinçli bir şekilde rahatlatırsanız stresi engelleyebilirsiniz.

Beş Aşamada Nefes Alıp-Verme Tekniği

Bu, ihtiyaç duyduğunuz her an uygulayabileceğiniz, hızlı, yararlı ve basit bir rahatlama tekniğidir. Bu tekniği uygulamak için gözlerinizin açık ya da kapalı olması önemli değildir. Bu nedenle yalnız olmadığınızda bile tekniği kullanabilirsiniz, hiç kimse bunu fark etmeyecektir.

Mide kaslarınızın önce hareket edip sonra gevşediğini hissederek, 5 kere derin nefes alıp verin.

Nefes 1: Derin bir nefes alın-verin.
Bundan sonraki dört adımda, nefes alırken şu adale gruplarınızı gerin, nefes verirken gevşetin.
Nefes 2: Ayaklar.
Nefes 3: Eller ve bedenin üst kısmı.
Nefes 4: Çene.
Nefes 5: Mide.

İşiniz İçin Düzenleme Yapın

Stresten kaçmanın en iyi yollarından biri, iş ve özel hayatınızda sizden beklenen olaylara karşı, kendinizi tam manasıyla hazırlamış olmanızdır. Bu bir diğer anlamda iş ve özel hayatınızdaki hedef ve planlarınızı belirlemiş olmanız demektir. Beklenmeyen şeylerle başa çıkabilmek muhakkak ki beklentiniz dahilinde olan şeylerle başa çıkmanızdan çok daha zordur.

Ruhsal yönden hazır olmak moral gücünüzün yüksek olması çok önemlidir ama önceden hazırlıklı olup planlar yapabilmek ve bunun için gerekli becerilere sahip olmak da en az onun kadar önemlidir. Bilgi ve tecrübe eksikliği, korkunç bir “bilinmeyenle karşılaşma” duygusuna sebep olabilir.

Eğer siz de, hizmet sunan bir çok kişi gibi, iş yaşamında önceden plan yapabilme hakkında yeterli bilginiz olmadığını düşünüyorsanız, hemen bu konuda eğitilmek üzere harekete geçmenizi öneririz.

 1. Kullandığınız sistemi ve donatımı gözden geçirin.
 2. Bazı şeyleri not etmeye çalışın.
 3. Bir seferde tek bir işi yapın.
 4. Bir sonraki işinizin ne olduğunu bilerek hareket edin.
 5. Çalışma yerinizi düzenli tutun.
 6. Gerek duyduğunuz her şey elinizin altında olsun.
 7. Sık kullandığınız her şeyi kolayca ulaşabileceğiniz yerlerde bulundurun.

 

Diğer beğenilen yazılarımızı da okuyabilirsiniz.
 1. Stresle Başa Çıkmanın Yolları Nelerdir?
 2. Emirgan Korusu Nerede? Nasıl Gidilir? 2022 Giriş ve Kahvaltı Ücretleri
 3. İstanbul Kütüphaneler Listesi – İstanbul’da Ücretsiz Kütüphaneler
 4. Antik Mısır: Tarihi, Hanedanları, Coğrafi ve Ekonomik Yapısı
 5. 2022 Yılı Yeni İş Fikirleri ve Fırsatları
 6. Şimdiye Kadar Satılmış En Pahalı Tablolar
etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Sıradaki içerik:

Stresle Başa Çıkmanın Yolları Nelerdir?