NFT Nedir? NFT ile Nasıl Para Kazanılır?

22 Şubat 2022 15:25

NFT nedir? Nasıl çalışır? NFT’ler nerede kullanılıyor? NFT nasıl alınıp satılır? Tüm soruların cevabını makalemizden öğrenebilirsiniz.

NFT’ler Nedir?

NFT (Non-fungible token), dijital olan varlıkların benzersiz ve farklı olduğunu onaylar. NFT’nin Türkçe karşılığı “Değiştirilemez Jeton” anlamına gelmektedir. Blok zinciri adı verilen bir dijital defterde depolanan veri birimidir. NFT’ler fotoğraflar, videolar, ses ve diğer dijital dosya türleri gibi fiziksel olmayan öğeleri temsil etmek ya da lisanslamak için kullanılır. Bu orijinal dosyaların hepsine erişim vardır. Herkes bu dosyalara erişim sağlayabilir. Ancak yaratıcısına telif hakkı gibi hak sağlar. Bu telif hakkı ile ilgili bilgileri, sahiplik hakkını kanıtlamak için blok zincirleri takip edilir.

NFT’lere olan ilgi 2021 yılında artmıştır. NFT’ler temsil edilen dijital öğenin özgün bir şekilde benzersiz olmasını sağlamak için çalışır. NFT’ler sanat eserlerini, müzik, spor ve diğer tüm dijital varlıkları yaratıcısını temsil etmek için kullanılıyor. Aynı zamanda NFT’ler son zamanlarda Twitter’da ki tweetlerin lisanslanmasında da kullanılıyor. Daha sonra herhangi bir dijital varlıktaki lisanslar uçuk fiyatlara satılabiliyor.

NFT’ler Nasıl Çalışır?

Çok yüksek bir seviyede, çoğu NFT, Ethereum blok zincirinin bir parçasıdır. Ethereum, Bitcoin veya Dogecoin gibi bir kripto para birimidir, ancak blok zinciri, örneğin bir ETH madeni parasından farklı çalışmasını sağlayan ekstra bilgileri depolayan bu NFT’leri de destekler. Diğer blok zincirlerinin kendi NFT sürümlerini uygulayabileceğini belirtmekte fayda var. 

NFT’ler Neden Kullanılıyor?

NFT’ler dijital varlıkların benzersiz olduğunu ve lisans, tescil gibi sahibinin kim olduğunu blok zincirlerinde saklar.

NFT’lerin Son Zamanlarda Neden Kullanımı Arttı?

Son zamanlarda NFT’lerin ön plana çıkması dijital sanat eserlerin gelecekte daha fazla önemli hale gelecek düşüncesini taşımaktadır. Milyon dolarlarla satılan NFT’ler haber olması popülerliğini arttırdı. NFT pazarı, 2020’de üç katına çıkarak 250 milyon dolara yükselen değeri ile son zamanlarda hızlı bir büyüme kaydetti. Yalnızca 2021’in ilk üç ayında NFT’ler için 200 milyon dolardan fazla para harcandı.

NFT Nereden Alınıp Satılır?

NFT satan bir çok site mevcuttur. Bu siteleri hemen aşağıda bulabilirsiniz. Sizde satın almak istiyorsanız öncelikle satın aldığınız platforma ait bir cüzdan açmanız ve bu cüzdanı kripto para birimiyle doldurmanız gerekiyor.

İşte NFT satan siteler:

 • OpenSea
 • SuperRare
 • Nifty Gateway
 • Foundation
 • VIV3
 • BakerySwap
 • Axie Marketplace
 • Rarible
 • NFT ShowRoom

 

Diğer beğenilen yazılarımızı da okuyabilirsiniz.
 1. Stresle Başa Çıkmanın Yolları Nelerdir?
 2. Emirgan Korusu Nerede? Nasıl Gidilir? 2022 Giriş ve Kahvaltı Ücretleri
 3. İstanbul Kütüphaneler Listesi – İstanbul’da Ücretsiz Kütüphaneler
 4. Antik Mısır: Tarihi, Hanedanları, Coğrafi ve Ekonomik Yapısı
 5. 2022 Yılı Yeni İş Fikirleri ve Fırsatları
 6. Şimdiye Kadar Satılmış En Pahalı Tablolar
etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Sıradaki içerik:

NFT Nedir? NFT ile Nasıl Para Kazanılır?