Artık Herkes Uzay Yolculuğu Yapabilecek

22 Şubat 2022 15:05

Space Perspective projesi ile 8 yolcuyu irtifa balonu ile 6 saatlik bir uzay yolculuğuna çıkaracağını açıkladı. Pek çok şirket uzay turizmi yapmak için kolları sıvadı. Virgin Galactic ve Blue Origin şirketleri talep edilen ücreti karşılayabilecek herkesin uzay yolculuğu yapabileceği açıklamasını yaptı.

ABD merkezli Space Perspective isimli yeni girişim şirketi uzaya gitmek isteyen turistleri Noel’de bir balonla uzay yolcuğuna çıkarmaya hazırlanıyor. Yolcu başına 125 bin dolar bir fiyat belirleyen Space Perspective 2024 yılı uzay uçuşları için 500’den fazla koltuğun şimdiden satıldığının açıklamasını yaptı.

Dört metre uzunluğunda ve beş metre genişliğinde topaç şeklinde bir kapsülden oluşan, devasa boyutta tasarlanan Space Perspective uzay aracı, yolcuları 100.000 fit yüksekliğe kadar yolculuğa çıkaracak ve turistlerine manzarayı mükemmel şekilde gösterecektir. Manzarayı sonuna kadar sunacak olan araç boylu boyunca uzanan camlarla kaplanmıştır. İletişim sistemleri yolculara yakınları ile bağlantı kuracak şekilde tasarlanmıştır.

Araç CEO’su Jane Poynter “Herkes dünyayı uzaydan görebilmeli.” açıklamasında bulunmuştur. Bir pilot ve 8 yolcudan oluşan mürettebat en güvenli şekilde uzaya çıkarılıp geri getirilecektir. İki saat uzaya çıkmayı ve iki saatte dünyaya dönüş yapmayı planlayan Space Perspective yolcuların nefesini kesecek yolculuğu yapma planındadır. Yolculuk sonunda araç Atlantik Okyanusu’nda duracak ve bir gemi ile birlikte kıyıya yolcular kıyıya bırakılacaktır.

Başlangıç olarak Florida’dan gerçekleşmesi beklenen yolculuğu ilerleyen zamanlarda Alaska ve Hawaii’deki özel fırlatma tesislerinden gerçekleştirilmesi planlanıyor.

 

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Sıradaki içerik:

Artık Herkes Uzay Yolculuğu Yapabilecek