Her 10 Kişiden 8’inin Kan Dolaşımında Plastik Bulundu

28 Mart 2022 15:12

Yapılan araştırmalarda, son derece endişe verici olarak adlandırılan bir sonuç ortaya çıktı. İnsan kanında plastik varlığını aramak üzere yapılan çalışmalarda her 10 insandan 8’inde plastik parçaları keşfedildi.

İnsan kan dolaşımında yer alan plastiklerin büyük çoğunluğunun içecek şişeleri, gıda ambalajları ve giysiler üretmek için kullanılan PET plastiği olduğu ortaya çıktı. Bu plastik parçalarının vücuda yiyecek ve içeceklerin yanı sıra havadan solunum yolu ile de karışabildiği söylendi.

Hollanda’daki Vrije Universiteit Amsterdam’dan ekotoksikolojiyle su kalitesi ve sağlığı profesörü Dick Vethaak, The Independent’a bulguların “kesinlikle endişelendirici olduğunu, çünkü insanların görünüşe göre kan dolaşımında bulunabilecek kadar çok plastik yuttuğunu veya soluduğunu gösterdiğini” söyledi.

Vethaak “Bu tür parçacıklar kronik iltihaplanmaya neden olabilir” diye ekledi.

Araştırma ekibi, 22 kişinin kanını 5 tip plastik için inceledi. Bu plastikler polimetil metakrilat (PMMA), polipropilen (PP), polistiren (PS), polietilen (PE) ve polietilen tereftalattı (PET). Sonuçlara göre, 22 kan bağışçısından 17’sinin kanında ölçülebilir miktarda plastik parçacık taşıdığını ortaya koydu.

Analiz edilen kan örneklerinde PET’ten sonra en yaygın bulunan plastik, çok çeşitli ev eşyalarının üretiminde kullanılan polistiren oldu. Kanda en yaygın bulunan üçüncü plastik, plastik poşetlerin üretiminde düzenli olarak kullanılan bir malzeme olan polietilendi. Bilim insanları, tek bir kan örneğinde en fazla üç farklı plastik türünün ölçüldüğünü söyledi. PET, test edilenlerin yüzde 50’sinin kan dolaşımında bulunurken, polistiren yüzde 36’sında mevcuttu.

Profesör Vethaak: “Bu araştırma, test edilen her 10 kişiden neredeyse 8’inin kanında plastik parçacıkları olduğunu ortaya koydu. Fakat bu, bize plastik parçacık varlığının hangi seviyede güvenli ya da tehlikeli olduğunu göstermez. Peki ne kadarı çok fazla? Bunu öğrenebilmemiz için acilen ileri araştırmalara kaynak sağlamamız gerek. Plastik parçacıklara giderek daha çok maruz kalıyoruz ve bunun vücudumuza ne yaptığını bilme hakkımız var.

Profesör Vethaak, araştırma projeleri sonucunda kendisi plastiklere daha az maruz bıraktığını söyledi.

The Independent’a konuşan Profesör Vethaak şu ifadeleri kullandı: “Evet, ailem tek kullanımlık plastikleri, özellikle de gıdayla temas eden plastikleri, yani plastiklerle paketlenmiş yiyecek ve içecekleri kullanmaktan mümkün olduğunca kaçınmaya çalışıyor. Evin iyi havalandırılması önemlidir çünkü görünüşe göre iç mekanlarda mikroplastik konsantrasyonlara dış mekanlara göre daha çok rastlanıyor. Plastik parçacıkların birikimini azaltmak için yiyecek ve içeceklerimin de üstünü kapatıyorum. Plastik parçacıklara daha az maruz kalmak için yapabileceğiniz birkaç şey var.

Kuruluşun CEO’su Jo Royle şunları söyledi: “Bu bulgu son derece endişe verici. Zaten plastik içinde yiyor, içiyor ve nefes alıyoruz. En derin deniz çukurunda ve Everest Dağı’nın tepesinde plastik var. Yine de plastik üretimi 2040 a kadar ikiye katlanacak. Tüm bu plastiğin vücudumuza ne yaptığını bilme hakkımız var. Bu yüzden dünyanın dört bir yanındaki iş dünyasından, hükümetlerden ve hayırseverlerden, National Plastic Health Impact Research Fund (Plastiğin Sağlığa Etkisi Ulusal Araştırma Fonu) aracılığıyla plastiğin sağlık üzerindeki etkilerine dair bilgilerimizi netleştirmek için acil ileri araştırmalara fon sağlamalarını istiyoruz.

Diğer beğenilen yazılarımızı da okuyabilirsiniz.
  1. Stresle Başa Çıkmanın Yolları Nelerdir?
  2. Emirgan Korusu Nerede? Nasıl Gidilir? 2022 Giriş ve Kahvaltı Ücretleri
  3. İstanbul Kütüphaneler Listesi – İstanbul’da Ücretsiz Kütüphaneler
  4. Antik Mısır: Tarihi, Hanedanları, Coğrafi ve Ekonomik Yapısı
  5. 2022 Yılı Yeni İş Fikirleri ve Fırsatları
  6. İstanbul’da Doğa İle Baş Başa Kalabileceğiniz Yerler
etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Sıradaki içerik:

Her 10 Kişiden 8’inin Kan Dolaşımında Plastik Bulundu