İstanbul’da Doğa İle Baş Başa Kalabileceğiniz Yerler

23 Şubat 2022 18:41

Hepimiz en azından hafta sonu şehrin gürültüsünden uzak kalmak istiyoruz. Peki İstanbul’da doğa ile baş başa kalabileceğimiz yerler neresidir? Hafta sonu değerlendirebileceğiniz ve görmeniz gereken 10 öneriyi yazımızın devamında okuyabilirsiniz.

Riva

Riva, İstanbul Anadolu Yakasının Beykoz ilçesine bağlı bir mahalledir. Denizi Karadeniz’e bağlıdır. İstanbul Anadolu Yakasında veya Avrupa Yakasının 2. Köprü civarı semtlerine yakın oturanlar için kolaylıkla ulaşım sağlanabilir. Doğa harikası bir mahalle olan Riva sene boyunca yerli ve yabancı turistleri her daim kendisine bağlamaktadır.

İstanbul’un diğer doğa gezileri yapılabilecek yerlerine göre daha sakin olan Riva; uzun kumsalı, kalınabilecek sevimli motelleri, lokantaları, kayık ve tekne kiralayarak gezinti yapılabilecek deresi ile tam bir doğa harikasıdır. Aynı zamanda Riva’da tarihi bir kale bulunmaktadır.

Riva Kalesi

Ağva

İstanbul’da Göksu ve Yeşilçay derelerinin ortasında kalan sahil kasabasıdır. Daha çok ilkbahar ve sonbahar mevsimlerinde Ağva’nın mükemmel güzelliği ortaya çıkmaktadır ve bu mevsimlerde daha çok ziyaret edilmektedir. Kış mevsimlerinde de sakin olmasıyla hafta sonunun vazgeçilmezi haline gelmektedir. Ağva’da Kilimli ve Kadırga koyları bulunmaktadır. Sahil bölgesi de dahil bir çok alanda kamp yapabileceğiniz yerler bulunmaktadır.

Ağva’da kalınabilecek bazı oteller; Greenline Guest House, Mi Norte Butik & Exclusive Hotel, Wineport Lodge Ağva (Lüks Oteller), Asmalı Garden Hotel, Piccolo Mondo Hotel & Restaurant, Ağva Beyaz Ev Otel (Orta Seviye Oteller), Ağva Rex Otel, Velena Hotel (Ucuz Oteller).

Aydos Ormanı

İstanbul Anadolu Yakasının Kartal ilçesinde bulunan Aydos Ormanı, doğa güzellikleriyle mutlaka gezilmesi gereken yerlerden biridir. İstanbul’un en yüksek tepesi olarak da bilinen Aydos yılın ilk karının düştüğü yerdir de aynı zamanda. Eski tarihi kalıntılarıyla içerisinde bulunan göleti ile Anadolu yakasında bulunan çoğu ailenin hafta sonu planlarına dahil olan Aydos Ormanı piknik yapmaya da çok uygun bir ormandır.

Aydos Ormanı

Belgrad Ormanı

Güzelliği 16. Yüzyıllara kadar uzanan Belgrad Ormanı herkesin dilinde “İstanbul’un Ciğeri” olarak bilinmektedir. Sarıyer’de bulunan bu doğa harikası yer, tüm yıl boyunca akın akın insanların sel olduğu, yakınlarındaki herkesin termosunu kapıp gidebileceği, doğa ile baş başa kalabileceği bir orman. İstanbulluların hafta sonlarında yapabileceği küçük kaçamakların adresi Belgrad Ormanı en harika sonbahar mevsimlerinde gözükmektedir.

Belgrad Ormanı

Ballıkayalar Tabiat Parkı

Burası İstanbul’da değil diyenleri duyar gibiyiz fakat İstanbul’a yakın Kocaeli’nin Gebze ilçesine bağlı Ballıkayalar Tabiat Parkı doğa yürüyüşlerinin vazgeçilmezidir. İstanbul’da herkesin en az bir kez ziyaret etmesini önerebiliriz. Ballıkayalar’da günübirlik pikniğinizi yapabilir isterseniz çadır veya karavanınızda kamp yapabilirsiniz. Kanyon duvarları, oyuklar, kovuklar ile çevrelenen bitki örtüsü ile önemli peyzaj değeridir.

Ballıkayalar Tabiat Parkı

Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçe

Ataşehir’de ki yüksek binaların arasında saklı kalmış bir güzellik… Çeşitli çiçeklerin, kuş cıvıltılarının, ördeklerin, çeşitli bitkilerin, çocukları olan aileler için son derece keşfedilesi sevilecek bir park. Böylesine huzurla baş başa kalabileceğiniz yer var iken İstanbul Anadolu yakasında gidilecek farklı bir mekân göze gelmemekte.

Polonezköy Tabiat Parkı

İstanbul’daki en güzel kahvaltı mekanlarına sahip, günübirlik gidip piknik yapabileceğiniz, yürüyüş parkurlarında yürüyebileceğiniz, bisiklete binebileceğiniz, kamp yapabileceğiniz, ata binebileceğiniz, özel işletmelerinde yemekler yiyebileceğiniz nefis bir mekân; Polonezköy.

Kilyos

İstanbul’un Avrupa yakasının Sarıyer ilçesine bağlı eski bir yerleşim yerlerinden olan Kilyos, birçok insandan rağbet gören sahili ile ünlü bir yerdir. Çok sayıda motel ve lokantanın açılmasıyla tercihlerin üst sıralarına yerleşiyor. Upuzun sahili ve gizli koyları ile denize girmek isteyen veya yalnız kalabilmek için popüler bir köy.

Büyükada

Sahil kesimlerinden ulaşımı basit, İstanbul açıklarındaki en büyük ada. Tabii adaya ulaşım sırasında deniz havası almak da yanınıza kâr kalacaktır.  Tarihi 6. Yüzyıldan uzanan, birçok manastır, kilise gibi tarihi kalıntıları bulunan Büyükada yaz mevsimlerinin vazgeçilmezi. Ada içi ulaşım bisiklet ve elektrikli araçlarla mevcuttur. Adada denize girebileceğiniz birçok plajda mevcut.

Baltalimanı Japon Bahçesi

Kasım 2015 tarihinde Japonya ve Türkiye iş birliği ile kurulmuş, manzarası Marmara Boğazına bakan müthiş bir yere konumlanmış etkileyici bir bahçedir. Keyifli yürüyüşlerinizi şelale, gölet kenarlarında yapabileceğiniz, yorulduğunuzda çardaklarında oturup çayınızı içebileceğiniz herkes tarafından sevilecek bir ortak ziyaret alanıdır. Sarıyer’de bulunan bahçe İstanbul’da yaşayanların keyifle ziyaret edeceği bir parktır.

 

Diğer beğenilen yazılarımızı da okuyabilirsiniz.
 1. Stresle Başa Çıkmanın Yolları Nelerdir?
 2. Emirgan Korusu Nerede? Nasıl Gidilir? 2022 Giriş ve Kahvaltı Ücretleri
 3. İstanbul Kütüphaneler Listesi – İstanbul’da Ücretsiz Kütüphaneler
 4. Antik Mısır: Tarihi, Hanedanları, Coğrafi ve Ekonomik Yapısı
 5. 2022 Yılı Yeni İş Fikirleri ve Fırsatları
 6. Şimdiye Kadar Satılmış En Pahalı Tablolar
etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
 • Pierre Loti Tepesi Nerede? Nasıl Gidilir? 2022 Giriş ve Kahvaltı Ücretleri – Cevizgo Genel Kültür
  1 yıl önce

  […] İstanbul’da Doğa İle Baş Başa Kalabileceğiniz Yerler […]

  yorum beğen

Sıradaki içerik:

İstanbul’da Doğa İle Baş Başa Kalabileceğiniz Yerler