Günlük Tutmanın Faydaları Nelerdir?

25 Ekim 2021 12:04
Günlük Tutmanın Faydaları - Cevizgo Genel Kültür

Günlük tutmak büyük bir kitle tarafından çocukça görünse de, tarihte ve günümüzde bir çok yazar, bilim adamı ve iş adamları gibi önemli kişilerin başarılarına ve kişisel gelişimlerine büyük katkı sağlamıştır. Yazımızda günlük tutmanın faydaları neler? Onlardan bahsedeceğiz.

Günümüzde önemli kişilerin yazmış olduğu günlük eserlerini okursanız onlarla birebir sohbet etmiş ve deneyimlerinden, günlük yaşantılarından bir çok bilgiyi edinebilirsiniz. Yaşamlarında günlük yazan bu kişiler arasında önemli isimler var.

Günlük Tutmanın Faydaları - Cevizgo Genel Kültür

20. yüzyıl edebiyatının önemli  figürlerinden Franz Kafka, günlük yazmakla ilgili düşüncülerini kendi günlüğünde şöyle belirtmiş: “Günlük tutmanın sağladığı bir avantaj, insanı aralıksız yenilgiye uğratan değişimlerin yatıştırıcı bir açıklıkla bilincine varmaktır. Günlük, bugün bize katlanılmaz görünen durumlarda bile yaşandığının, çevreye göz gezdirildiğinin ve gözlemlerin kayda geçirildiğinin, yani bu sağ elin bir vakit şimdiki gibi kullanıldığının belgelerini taşır kendisinde. Hani günlüğe bakarak bir zamanki durumumuzu bütünüyle görebilir, şimdi eskisinden daha çok bilgiyle donandığımızı anlarız; ne var ki, bu konuda tam bir bilmezlik içinde yaşamımıza karşın, bir zamanki girişimlerimizin pervasızlığını şimdi daha çok takdir etmeden duramayız.”

Jane Austen karakterlerini ve romanlarını yaratırken ilham aldığı fikirleri hep günlüğüne yazmıştır. Che Guevara, yaptığı seyahatlerini günlüğüne yazmıştır. Ralph Waldo, dünya görüşlerini paylaşmıştır. Benjamin Franklin, yaptığı bilimsel araştırmaları sürekli günlüğüne yazmıştır. Sadece yazarlar değil sporcu Arnold Schwarzenneger, vücut geliştirme ile ilgili günlük hedeflerini hep günlüğüne kayıt etmiştir.

Günlük Tutmanın Faydaları Nelerdir?

Stanford Üniversitesi tarafından yapılan araştırmalara bakılırsa, yazma faaliyetinin konferans becerileri üzerinde de birçok tesiri bulunuyor. Kendinizle iletişim kurmanın en kolay yöntemi olan günlük tutma sayesinde, yazışma becerilerinizi de geliştirmenizde yardımcı oluyor.

Yazı yazma ediminin bir terapi aracı olarak tercih edildiği; senelerdir insanların stres ve endişe temelli travmalardan kurtulmasına yardımcı olmak için uygulayıcıların günlükleri, muhtelif listelemeleri ve diğer makale formlarını kullandığı bilinir. Derin karanlık düşüncelere ve strese girmeden, endişeli duygular ve takıntılı kaygılar üzerinde çalışmak adına günlük tutmak mühim bir olanak tanır.

Yazmanın her türlüsü yaratıcılığınızı artırmanıza yardımcı oluyor. Düzeli günlük tutma bilgiyi daha rahat kavramanızı ve işlemenizi sağlıyor. Yazdığınız zaman beyninizin sol kısmını, yani rasyonel ve analitik bölümünü kullanıyorsunuz.

Günlük Tutmanın Faydaları - Cevizgo Genel Kültür

Düşünceleriniz günlerce, haftalarca ve hatta senelerce imgeler, sesler, duygular arasında zıplayıp durur. Fakat problem şu ki, bu düşüncelere kelimeler yerleştirecek kadar yeterli zamanı hiç bulamıyoruz. Günlük tutma bu fikirleri yakalamanıza, mental yolculuğunuzu etiketlemenize ve fikrin veya düşüncenin zihninizde daha net bir biçimde canlanmasına izin verir. Günlük tutmak ek olarak, naturel olarak kendinizi ve fikirlerinizi başkalarına daha basit ve açıkça söylemenizi sağlayacaktır.

Başarılı olmuş tüm insanlara sorabilirsiniz, aşağı yukarı hepsi aynı düşüncededirler; başarı yolundayken inceleme yapmak ve süreci düzenli takip etmek gelişmenize yardımcı olacaktır. Gerçekte günlük tutmak başarı ve başarısızlıklarınızı görmeniz ve takip etmenize fayda sağlar. Düzenli olarak günlük tutmak sizi daha organize ve odaklanmış bir insan çevirecektir.

Günlük yazmak, kişisel gelişiminize ve olaylara bakış açınızı, sorunları analiz etme yeteneğiniz üzerinde büyük katkı sağlar. Kendinize bir günlük alarak her gün olmasa da kendinizi iyi hissetmek istediğiniz anlarda yazabilirsiniz.

 

 

 

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Sıradaki içerik:

Günlük Tutmanın Faydaları Nelerdir?