Glüten Nedir? Hangi Besinlerde Bulunur?

05 Ağustos 2021 18:33

Glüten, buğday, arpa ve çavdar gibi bazı tahıllarda doğal olarak bulunan ve bilimsel olarak prolamin adıyla bilinen bir tür proteindir. İnsan vücudu tarafından sindirilmesi zor bir besindir.

Peki ne işe yarar glüten?

Gluten kullanıldığı besinlere kıvam verir,mayalanmasını sağlar ve ürünleri birbirine bağlar.Bu madde zaman zaman bağışıklık sisteminin reaksiyon göstermesine ve bazı alerjik reaksiyonların oluşmasına yol açabilir. Glüten duyarlılığı, çölyak hastalığı, buğday alerjisi ve irritabl bağırsak sendromu gibi rahatsızlıkları olan kişilerin, glüten tüketmemesi gerekir.
Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi Diyetisyeni Banu Özbingül Arslansoyu gluten içerikli besinlerin sağlıklı bireyler için yararlı olduğunu,bu sebeple sağlıklı bireylerin glüteni kesmelerine ihtiyaç olmadığını ve glüteni hayatından çıkaran kişilerde kalp hastalıkları riskinin daha fazla olduğunu belirtti.

Glüten hangi besinlerde bulunur?

Glüten özellikle arpa, buğday, çavdar gibi tahıllarda bulunur. Glütenin bulunduğu diğer besinlerin bir kısmı aşağıda sıralanmıştır:

-Ekmek,pide gibi hamur ürünleri
-Makarna,kuskus,bulgur
-Pasta ve kek türleri
-Patates kızartması, cips ve işlenmiş etler

İşlenmiş gıdalara buğday eklendiğinden bu tür ürünlerin çoğunda glüten bulunur. Dolayısıyla glütene karşı duyarlılığı olan kişilerin, bu tür ürünleri tüketmeden önce paketin arkasındaki uyarılara dikkat etmesi gerekir.

Glütenden kimler kaçınmalıdır?

Çölyak hastaları
Glutene duyarlı kişiler
Huzursuz bağırsak sendromu (İrritabl bağırsak sendromu)
Buğdaya alerjisi olanlar

Glüten ve egzama hakkında araştırmalar ne diyor?

Egzama glüten duyarlılığı ile ilişkilendirilmiştir.Glütensiz diyet uygulayanların bir kısmında büyük ölçüde egzamanın azaldığı gözlenmektedir.2017 yılında yayınlanan Dermatolojik Tedavi Dergisi’nde,169 egzama hastası ile anket yapıldı.Diyetlerinden glüteni kesenlerin yarısından fazlası egzama semptomlarında bir iyileşme gördüğünü bildirdi.

 

UYARI!!

Bu makalede yazılanlar bir sağlık tavsiyesi değildir.Doktorunuza danışmadan bir diyet uygulamayın ve ilaç satın almayın.

 

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Sıradaki içerik:

Glüten Nedir? Hangi Besinlerde Bulunur?