Bir İnsan Uyumadan Kaç Saat Durabilir?

16 Mart 2022 11:36

Uyku insanoğlunun en temel ihtiyaçlarından biridir. Kalitesiz veya az uyuduğumuz zaman kendimizi halsiz hissederiz. Canlı hayatının yaşamı boyunca geçirdiği zaman diliminin yarısı uykuda geçmektedir. Bunca uzun zaman dilimi uykunun canlılar için ne kadar önemli olduğunu gösteriyor.

Macmillian, uyku için yapmış olduğu bilimsel açıklamada “Uyku, bilinç düzeyinin değiştiği, duyusal aktivitenin ve neredeyse tüm istemli kasların baskılandığı doğal olarak kendini tekrar eden bir durumdur.” özetliyor. Uyurken vücudumuzun hücreleri onarılır ve yenilenir. Vücudumuzun fiziksel ve zihinsel olarak yeni güne hazırlanmasıdır.

İnsan Uykusuz Ne Kadar Durabilir?

Dünya Sağlık Örgütü’nün yapmış olduğu açıklamaya göre bir insan günde 7-8 saat uyumalıdır. Peki bir insan uyumadan kaç saat durabilir? Bu soruyu cevaplamak için deneysel bir çalışma yapıldı. Deneysel olarak yapılan çalışmaların sonucunca Randy Gardner 264 saat (11 gün) uykusuz kaldı. Bir bilim fuarında lise öğrencisi olan Gardner’in bu deneyi dünya rekorlar kitabında yerini aldı. Daha önce yapılan çalışmalarda, normal bireylerin sekiz günden on güne kadar uyanık kaldığı, dikkatle yürütülen deneyler yapılmıştır. Bu bireylerden hiçbirinde ciddi tıbbi, sinirsel, fizyolojik ya da psikiyatrik problemler görülmemiştir. Deneye katılanların hepsinin de, uykusuzluk arttıkça, ilerleyen ve belirginleşen bir şekilde konsantrasyon sağlamada, motive olmada, algılamada ve diğer yüksek zihinsel süreçlerde zayıfladıkları gözlenmiştir. Bu belirtiler 2 günlük düzenli uyku sonrası düzeliyor.

Chicago Üniversitesi’nde, Allan Rechtschaffen’in uyku laboratuvarında sıçanlarla yapılan deneylerde, iki hafta boyunca uyumamanın bu hayvanlarda ölümle sonuçlandığı görülmüştür. Uykuya dalıp dalmadıklarını anlamak için, bu sıçanların beyin dalgaları sürekli olarak kontrol edilmiştir. Hayvanlar her seferinde, uykuya dalar dalmaz uyandırılmıştır. Ölüm sebebi kesin olarak açıklanamamış fakat hipermetabolizmayla ilgili olabileceği öne sürülmüştür.

Çok nadir görülen Morvan sendromu gibi bazı hastalıklarda da hastanın aylarca hiç uyuyamadığına rastlanmıştır. Hastanın kendini uykulu ya da yorgun hissetmediği, fakat genellikle aynı zaman aralığında halüsinasyonlar gördüğü saptanmıştır.

Sonuç olarak uykusuzluktan ölen hiçbir insan bugüne kadar rapor edilmemiştir. Fakat uykunun ertelenebilse de hayatımızdan çıkaramayacağımız temel bir ihtiyaçtır.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Sıradaki içerik:

Bir İnsan Uyumadan Kaç Saat Durabilir?