Evde Tasarruf Nasıl Edebiliriz? Basit Tasarruf Yöntemleri Nelerdir?

02 Ocak 2022 11:44

Son zamanlarda yaşanan zamlardan sonra çoğu kullanıcı evde tasarruf nasıl edebiliriz? Basit tasarruf yöntemleri nelerdir? sorularını aramaya başladı. Yazımızda evimizde nasıl tasarruf sağlayabiliriz bunları göreceğiz.

Tasarruf Nedir?

Tasarruf ya da birikim, yeni yatırımlar yapmak için kenara para koymak, bu parayı bankaya ya da faiz getiren başka bir yatırım aracına vererek ekonomide yeniden para yaratılmasını ve böylece yeni yatırımlar yapılmasını sağlamaktır. Günlük dilde ise tasarruf sıklıkla, masrafları kısmak anlamına gelmektedir. Kaynak Wikipedia 

Bize kazandıracakları için hepimiz belli şeylerden tasarruf etmeye önem veririz. Peki hepimizin farkında olmadığı fakat cebimizden fazla harcadığı nelerden tasarruf edebiliriz? Bu yazımızda basit ama etkili yöntemlerle hem maddi hem doğal kaynaklarımızdan nasıl tasarruf edebileceğimize madde madde değineceğiz.

Tasarruf Nedir? Tasarruf Nasıl Yapılır? Cevizgo – Genel Kültür

Nasıl Tasarruf Yapılır?

Yapılacak tasarruf ihtiyaçları kısmaktan çok aslında boşa harcamaları kısmaktan geçiyor. Aşağıda maddelerle yer verdiğimiz tasarruf yöntemlerini uygularsak ay içerisinde giderlerimizden bir miktar kısabiliriz.

 • İhtiyacınıza göre harcama yap.

Herhangi bir şeye harcama yapmadan önce satın alacağınız ürün veya hizmetin ihtiyaç mı yoksa istek mi olduğuna karar verin. Mesela; dışarıda yemek yemek veya kahve içmek yerine yemeğinizi ve kahvenizi evinizde yapabilirsiniz.

 • Elektronik eşya kullanımlarına dikkat et.

Hangimiz kullanmadığımız eşyaların prizlerini fişten çekmeye özen gösteriyoruz? Uzatma kabloları, kettle, çay ve kahve makinaları, şarj kabloları ve televizyon gibi eşyaları kullanmadığımız takdirde prizden fişlerini çekerek enerji tasarrufu sağlayabiliriz.

 • Konserve almamaya özen gösterin.

Taze ürünlerin konserve ürünlerden daha sağlıklı olduğu aşikâr. Ayrıca taze ürünler daha ucuz bu sebeple hem sağlığınıza hem cebinize yarar sağlamış olacaksınız.

 • Zincir marketlerden alışveriş yapın.

Büyük marketler gerek indirimli olması gerekse kampanyalar açısından tercih önceliğiniz olmalıdır.

 • Dışarıda yaptığınız küçük harcamalara dikkat edin.

Tek başına önemsiz görünen rakamlar uzun vadeli düşünüldüğünde bütçemize maddi zarar verebilir. Örneğin; dışarı çıktığınızda şişe su almak yerine bir kere harcama yapacağınız matarayı su doldurup kullanabilirsiniz.

 • Sahip olduğunuz bütçe ile hedef belirleyin ve küçük birikimler yapın.

Kendinize birikim hedefi belirleyerek aslında gereksiz olan birkaç harcamadan kurtulabilirsiniz.

 • Kaliteli ürünler tercih edin.

Bir ürüne kısa vadede birkaç kez para ödemek yerine kaliteli ve uzun vadede kullanabileceğiniz ürünlere harcama yapın.

Evde Tasarruf Nasıl Yapılır? Cevizgo – Genel Kültür

 Evde Su Tasarrufu Nasıl Yapılır?

Ülkemizde küresel ısınma ile birlikte su miktarının gittikçe azaldığını biliyoruz. Peki evde her bireyin birkaç konuda dikkat etmesi ile birlikte nasıl su tasarrufu edebiliriz;

 • Ekonomik su başlıkları kullanılabilir.
 • Ellerimizi yıkarken sabunlama esnasında musluğu kapalı tutabiliriz.
 • Dişlerimizi fırçalarken veya tıraş olunurken musluğu gerektiğinde açabiliriz.
 • Sebze meyve yıkarken bir kap içerisinde yıkayabiliriz.
 • Duş alırken ilk akan soğuk suyu bir kapta biriktirebilir ve ihtiyaç olan yerlerde kullanabiliriz.
 • Sifon haznesine 1 litrelik pet şişe koyabiliriz.

Evde Elektrik Tasarrufu Nasıl Yapılır?

Elektrik faturalarınızı yarı yarıya indiren bir tarife olan saat 22:00 dan sabah 06:00a kadar elektronik eşyaları kullanmanız cebiniz için bir tasarruf olabilir.

En çok elektrik harcayan ev aletleri

Sarı özellikli lambalar, su ısıtıcısı, kahve makineleri, tost makineleri, kahve makineleri, laptop, elektrik süpürgesi, mikrodalga fırın özellikle elektriği en çok harcayan cihazlardır.

 

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Sıradaki içerik:

Evde Tasarruf Nasıl Edebiliriz? Basit Tasarruf Yöntemleri Nelerdir?