İlişki Sorunları Nelerdir? İlişki Sorunları Nasıl Çözülür?

09 Kasım 2021 16:56

İlişki sorunları genellikle yaş, olgunluk, kültür, ırk, şehir farklılığı gibi ayrımlardan geldiği düşünülse de aslında tam aksinedir. İlişki problemleri genellikle bir konuda farklı yollara ayrım sebeplerinden dolayı çıkmaktadır. Peki bu sorunlarla nasıl başa çıkılır? İlişki sorunları nasıl çözülür? Problemler nasıl aşılır? Yazımızda bu konuları işleyeceğiz.

Öncelikle bir kişinin konuyla ilgili sakin kalması gerekmektedir. Eğer konuyla ilgili sakin kalamıyor ise konuyu bir gün sonrasına veya bir vakit sonrasına ertelemeleri gerekmektedir. Çünkü bu erteleme kişinin sakin kalmasını ve daha mantıklı düşünmesini sağlar. İki tarafta fazla sinirli olduğunda birbirlerine olmaması gereken cümleler kurup yapılan fedakârlık, iyilikler ve yaklaşımlar yüze vurulacaktır. Öncelikle yaşamış olduğunuz sorunla bir tartışma yaparken lütfen eski konuları açmayın. Eski konular açıldığında üst üste binen sorunların sonucu ayrılık olacaktır. Bu ayrılıkla birlikte acı çekmek bir yana birbirinize olan saygıyı da yitirmiş olacaksınız. Birbirinizi kötü hatırlayacak düşman göreceksiniz. Birbirinizden ayrılamadığınız halde asla geri dönüşü olmayan bir yola gireceksiniz. Peki konular üzerine nasıl ilerlemeliyiz?

 • Öncelikle sakin kaldığınız müddetçe konu üzerindeki kendi fikirlerinizi ortaya beyan edin.
 •  Daha sonra bu konu hakkında istemlerinizi paylaşın.
 •  Kendinizce yanlış olan şeyleri belirtin.
 •  Onu anladığınızı ve yaptığının nedenlerini farkında olduğunuzu mutlaka belirtin. Çünkü karşınızdaki onu anladığınızda size daha ılımlı yaklaşacaktır.
 •  Ben böyle yapardım veya ben şunu yapardım ya da bunu söylerdim gibi cümleler kurmayın karşınızdakine istediğiniz bir biçime sokmak onu değiştirmek istediğinizi ve bu şekilde kabullenmediğinizi anlayacaktır bu yapmamanız gereken en altın kuraldır.
 •  Karşınızdaki ne mutlaka tartışmadan önce ve sonra onu sevdiğinizi ona çok değer verdiğinizi belirtin. Bunu söylediniz de karşınızdaki kişi daha yumuşayacak ve sizi anlamak için ve yardım etmek için elinden geleni yapacaktır.
 • Daha önce buna benzer bir hata yapmış veya karşılaşmış iseniz sonucunda yanlış anlaşılmaların nerelere gittiğini paylaşabilirsiniz çünkü gerçek hikayeler her zaman karşınızdakine iyi bir mesaj verecektir.
 • Birbirinize güvenin ve güvendiğinizi mutlaka söyleyin fakat sürekli bunu belirtmek zorunda değilsiniz çünkü sürekli karşındakine güvendiğinizi söylerseniz eğer bir müddet sonra ona güvenmediğinizi ve onu döneceğinizi ya da bu tip konuşmalar ile onu alttan mesaj verdiğinizi hissedecektir.
 • Birbirinizi değiştirmeye çalışmayın olduğunuz gibi kabul edin. Bir kişi istediğine göre değişmek kendisine yeni bir insan yeni bir kişilik yer açmak gibidir karşınızdaki bir müddet sonra bundan sıkılacak ve kendini kaybettin düşünecektir. Sizden uzaklaşmak için elinden geleni yapacaktır.
 • Birbirinizle hoşlanmadığınız konuları hemen söylemeniz gerekmektedir fakat bunu lütfen tatlı dille yapalım.
 • İstemediğiniz ve hoşunuza gitmeyen konularda gidiyormuş gibi veya katlanmak zorunda olduğunuzu kendinize hissettirmeyin buna katlanmak zorunda değilsiniz hoşlanmadığınız da ben bundan hoşlanmıyorum yapmak istemediğiniz şeyde ben bunu yapmak istemiyorum dediğiniz müddetçe karşınızdaki sizi ilk o şekilde tanıyacaktır ve asla şöyle bir konuşma olmayacaktır ama daha önce yapmıştık ama daha önce sevdiğini söylemiştin gibi cümleler kurmayacak.
 • Karşınızdakini de sinirlendiğimizde lütfen dışarı çıkma arkadaşlarla gezme takılma bak ben böyle mutluyum sensiz de yapabiliyorum gibi mesajlar vermeye karşınızdaki sizden soğuyacaktır.
 • Eğer gelecek düşünüyorsanız bunu onu belirtin ara ara tatlı tatlı ve asla baskı uygulamadan.
 • Birbirinizi bir şey yapmaya zorlamayın insanlar sevmediğin şeyi yapmak zorunda değildir. Karşınızdaki eğer bu şeyi sevmiyorsa o zaman ben ileri bir zaman için bunun için plan yapabilir miyim senin için sorun olur mu gibi bir soru sormak Onu rahatlatacak ve onu o şekilde kabul ettiğinizi hissedecektir.
 • Hiç kimse mutlu sakin olmak zorunda değildir elbet hayat hepimize sinirlendi veya psikolojik bir bozukluk yaşattığı dönemler olabilir lütfen alttan alın.
 • Sorunları sinirli olduğu anlarda yaptıklarını daha sonrasında yüzüne vurmayın.
 • Sizden önceki hayatını sorgulamayın bir kişinin geçmişini sorgulamak onu geçmişine küstürmek de birebirdir herkesin yaptığı mutlaka hatalar olmakta hiç kimse sütten çıkmış ak kaşık değil. Bizler hata yaparak doğruyu görüyoruz.
 • Bir önceki ilişkilerini merak etmeyin sizden önce kim vardı sizi ilgilendirmesin bitmiş bir ilişki depreştirmeyin. Bu değiştirmeyecek altın kuraldır. Neden ayrıldın sorun neydi gibi sorular sormayın.
 • Arkadaş çevresine karışmayın aksine onları tanımak istediğinizi belirtmek onu daha çok mutlu edecektir. Fakat sakın arkadaşlarıyla fazla samimi olup onu takip etmeyin. Bilin ki bu onun kulağına gidecektir.
 • Hobilerini yapmasına izin verin. Örnek maç izlemekten keyif alıyor onu o sıra rahat bırakın. Okey oynamayı seviyor onu o dakika rahat bırakın ve şans dilediğinizi belirtin. Tuttuğu takım kazandığında veya oynadığı oyunda kazandığımda size daha sıcak ve daha sevecen yaklaşacağını fark edeceksiniz. Sizin onu hobilerine karşı desteklediğini görmesini sağlamak onu size bağlayacaktır.
 • Birbirinize ihanet edip yalan söylemeyin. Eğer ilişki yürütemiyorsanız dostça ayrılalım. Yalan söylemek için bir sebep yok onu bunu yapmayı sevdiğinizi söylemeniz yeterli. Eğer olmuyorsa anlaşamıyorsanız yollarımızı ayırın arkadaş kalmayı deneyin. Belki bir müddet sonra toparlayacaksınız.
 • Birbirinize ailevi dertlerinize hemen anlatmayın. Sorunlar yaşadığınızı bildiğinde yardımcı olacaktır fakat siz onu bu konuyla ilgili bilgi sahibi olduğu için daha çok yoracaksınız.
 • Buluşmalarınızı geciktirmeyin. Farklı aktiviteler yapın. Çünkü farklılık size iyi gelecektir. Birbirinize haftanın üç günü zaman ayırın. Çünkü gözden uzak gönülden Irak cümlesi duyduğum en doğru cümle. Eğer uzaktaysanız bu duruma çare bulabilirsiniz evet bunu sık yapmak zorunda değilsiniz çünkü mesafeler bazen gerçekten engel olabiliyor. Ama eğer yakınsanız birbirinize ulaşmak için asla geç kalmayın.
 • Yaptığı işi destekleyin. Ona dua ettiğinizi belirtin ve yüzüne karşı gerçekten dua etmeniz ona çok iyi gelecektir. Karşındaki kişi yaptığı işi sevmiyorsa bile ona onu sevdirmeyi sağlayacaksınız.

 • Lütfen önemli günleri aklınızdan çıkarın. Belki karşınızdaki bunu karşılayamayacak durumda olsa bile size söyleyemeyecektir. Onu bu strese soktuğunuzda kendini kötü ve düşük durumda hissedecektir. Önemsiyorsanız bile önemsemeyin karşınızdaki buna zaman ayıracaktır. Herkes maddi manevi sıkıntı yaşayabiliyor. Önemli bir günde buluşup buluşmayacağınızı sorabilirsiniz fakat hemen hediye vermeyin karşınızdaki ne aldı bilemezsiniz.
 • Pahalı hediyelerden kaçının. Herkesin maddi durumu çok iyi değil kendisine bunu zorunlu kılmayın. Karşınızdaki kendisini daha kötü hissedecektir. Farkındayım belki de çok değer verdiğiniz için size maddiyat önemsiz gelebilir ama beş parmağın beşi de bir değildir.
 • Asla cinsel içerikli tatmin etme gibi konulara girmeyin. Kimse sizi tatmin etmek zorunda değil. Aşk ilişki bundan ibaret değil. Karşınızdakinin buna karşı bir ön yargısı varsa bir daha konuyu açmayın aslında hiç açmayın eğer böyle bir durum olacaksa kendiliğinden zaten olacaktır. İhtiyacınız yok kendinizi tutabilirsiniz.
 • İlişkinin ilk dönemlerinde hemen aileye anlatım sağlamayı Dertlerinizi aileye belirtmeyin aileler bu konu ile ilgili bilgi sahibi olduğunda aranızdaki geçen kavgalardan haberdar olduklarında sizleri ayırmak için kendilerini harekete geçirecektir. Aileler çocuklarını sahiplenme ve korumayı kendine rol edilmiştir hiçbir aile çocuklarının üzülmesini istemeyecektir bu yüzden ilişkinizi, dertlerinizi, kavgalarınızı herkesten uzak yapın.
 • Asla ama asla araya umutsuzluk sokmayın. Bir insanın umudu can noktasıdır unutmayın. Birbirinizi susturmayın. Sustuğunuzda her şeyi bitecektir aslında.
 • Karşılıklı oturup psikolojik destek alıp bir doktora veya bir bilene danışabilirsiniz. Bu size yetersiz veya başarısız olduğunuzu göstermez. Aksine bu ilişki için çabalamanız ilerde kaybetmemeniz için sebeplerini sağlayacaktır.
etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Sıradaki içerik:

İlişki Sorunları Nelerdir? İlişki Sorunları Nasıl Çözülür?