Stephen Hawking’in Kara Delik Teorisi Çözülecek Mi?

19 Mart 2022 10:06

Kara delik, astrofizikte, her türlü maddesel oluşumun kuvvetli bir çekim alanı olan, hatta ışığın bile kaçmasına izin vermeyecek kadar güçlü ve büyük olan cisimdir. Kara delik ismini ışık yayamadıklarından dolayı almışlardır. Kara delikler, uzayın ilk Big Bang (Büyük Patlama) olayından sonra oluşmaya başladığı varsayılıyor. Yıldızların kendi merkezine doğru patlaması ile süpernova veya uzayda yıldız patlamasıyla oluşur. Yıldızların kendi merkezine doğru patlaması olayına “çöküş” denmektedir.

Stephen Hawking, kara delikler için çok geniş olmayabilir. Kara delikler dönüyorsa farklı bir evrene geçiş sağlıyordur. Bu evrene geçerseniz tekrar geri dönemezsiniz gibi varsayımlarda bulunmuştur. Kara delikler Hawking’e göre resimlerde gördüğümüz gibi kara değillerdir. Kara deliğe bir giren madde yok olmaz ve yeni bir boyuta girer.

Stephen Hawking kadar önemli bir diğer bilim adamı olan Albert Einstein’ın izafiyet teorisine göre bu teori ters düşmektedir. Einstein’a göre kara deliğe giren madde yok olur ve yıkıma uğrar. Einstein’ın kendi teorisine karşı çıkan “kuantum teorisi” vardır. Kuantum Teorisine göre evrendeki bir bilgi asla yok olmaz. 1970’lerden beri bu iki teori bir türlü kombine edilemedi. Matematikçiler ve bilim adamları bunu “bilgi kaybı paradoksu” olarak nitelendirdiler.

Physical Review Letters dergisinde yayınlanan araştırmaya göre Sussex Üniversitesi’nden araştırmacıların çalışması ile “kuantum saçı” teorisi ile birlikte Hawking’in kara delik paradoksunu çözmeyi amaçlıyor.

Sussex Üniversitesi’nden Profesör Xavier Calmet, 10 yıl boyunca matematik üzerine çalıştıktan sonra geçtiğimiz yıl büyük bir ilerleme kaydettiklerini ve çözdüklerini belirtti.

Calmet, “Bu paradoksu çözmenin fizikte büyük bir paradigma kayması gerektireceği ve kuantum mekaniğinin veya genel göreliliğin yeniden formüle edilmesini zorunlu kılacağı genel olarak bilim çevrelerinde varsayıldı. Bulduğumuz şey, ki bence özellikle heyecan verici” dedi.

Kuantum fiziğinde, bilgi korunmaktadır. Kara delikler bu yasaya karşı oluşumlardır. Çünkü kara delik içerisine giren madde sonsuza kadar yok olur. Hawking in bu paradoksu bugün hala bilim adamlarını şaşkına çevirmeye devam ediyor.

Bu paradoks için, kara deliğe girmeden önce bilginin yandığı varsayılan “güvenlik duvarı teorisi”, kara deliklerin belirsiz sınırları olduğu düşünülen “tüy yumağı teorisi” ve sicim teorisinin çeşitli dalları da dahil olmak üzere önerilen sayısız çözüm önerildi. Ancak bu önerilerin çoğu, modern fiziğin iki direği olarak kabul edilen kuantum mekaniği yasalarının veya Einstein’ın Yerçekimi Teorisi’nin yeniden yazılmasını gerektiriyordu.

Buna karşılık, Sussex Üniversitesi’nden araştırmacıların geliştirdiği “kuantum saçı teorisi“, yeni bir matematiksel formülasyon kullanarak genel görelilik ve kuantum mekaniği arasındaki boşluğu doldurarak paradoksu çözdüğünü iddia ediyor.

Maddenin bir kara deliğe dönüşmesiyle, kütleçekim alanında zayıf bir iz bıraktığını öne sürüyorlar. Bu ize, “kuantum saçı” adı veriliyor ve araştırmacılar, kara deliğin çöküşü sırasında bilginin korunduğu mekanizmanın kalacağını söylüyorlar. Bu teoriye göre, kütleleri ve yarıçapları aynı, ancak farklı iç bileşime sahip iki kara delik, yerçekimi alanlarında çok ince farklılıklara sahip olacak.

Kuantum saçı teorisi“ni astronomik gözlemlerle test etmenin bariz bir yolu yok, çünkü yerçekimi dalgalanmaları ölçülemeyecek kadar küçük olacak. Ancak söz konusu teorinin bilimsel çevrelerde detaylı şekilde incelemeye girmesi bekleniyor.

Profesör Calmet son olarak, “Büyük bir iddianız olduğunda, ona arka çıkıp destek olmalısınız. İnsanların bu teoriyi tamamen kabul etmesi biraz zaman alacak. Paradoks uzun zamandır ortalıkta dolaşıyor ve tüm dünyada yıllardır bunun üzerinde çalışan çok ünlü insanlar var” dedi.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Sıradaki içerik:

Stephen Hawking’in Kara Delik Teorisi Çözülecek Mi?