Yanlışlıkla Keşfedilen İlaç: Penisilin

29 Nisan 2022 15:41

Bugün tıp dünyasında önemli bir yeri olan Penisilinin keşfi inanılmaz bir tesadüf sonucu gerçekleşti. İskoç bilim insanı Alexander Fleming, uzun bir süre boyunca çalıştıktan sonra 1928 yılının Ağustos ayında ailesinin yanına dönüp bir ay kadar tatil yapmaya karar verdi.

Alexander Fleming Londra’da ki laboratuvarında çalışırken

Eşyalarını hızlıca toplayıp çalışmalarını yaptığı Londra’da ki laboratuvarından ayrıldı. Laboratuvarından hızlıca ayrılan Fleming arkasında hiçbir şeyi toplamadan ve temizlemeden ayrıldı. Arkasında temizlemeden bırakmış olduğu şeyler arasında içi staphylococci adı verilen bakterilerin bulunduğu petri kapları da vardı. Fleming, Londra’dan ayrılırken bilim dünyasında büyük bir keşfe yol açacağından habersizdi.

Fleming, Londra’ya döndüğünde petri kaplarının içinde bir küfün üremiş olduğunu gözlemledi. Küf, yakınında bulunan staphylococci bakterilerini tamamen öldürmüştü. Ortalığı topladıktan sonra yaptığı gözlemler sonucunda çeşitli hastalıklara sebep olan bu bakterinin öldüğünü keşfetti.

Önemli bir şey bulduğunu keşfeden Fleming, araştırmalarını bilimsel bir dergide yayınladı. Fleming’in bu farkına varmadan keşfettiği şey tıp dünyasında büyük bir devrim oldu. Bugün yaygın olarak kullanılan antibiyotiklerin ise ilk öncüsü olmuş oldu.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Sıradaki içerik:

Yanlışlıkla Keşfedilen İlaç: Penisilin