Ankara Kütüphane Listesi – Ankara Ücretsiz Kütüphaneler

24 Şubat 2022 16:32

Kitap okumak, araştırmalarımızı yapmak, ders çalışmak veya projelerimizi tamamlamak için ilham verici ortamlara ihtiyaç duyarız. Ankara kütüphaneler listesinde, Ankara’nın motive eden ve sessiz çalışma ortamlarına sahip kütüphanelerini bir araya toplamış bulunuyoruz. Ankara’da yer alan büyük kütüphanelere hep birlikte bakalım.

Ankara Kütüphaneleri Ücretsiz mi?

Ankara’da yer alan bir çok kütüphane halka açık olarak hizmet vermektedir. Bu ücretsiz kütüphanelerde istediğiniz süre boyunca çalışmalarınızı gerçekleştirebiliyorsunuz. Bazı kütüphaneler ise üyelik ücretini kütüphane giderlerine destek olmak için almaktadır. Kütüphanelerin ücreti yıllık olarak 100-200 TL arasında değişiyor. Aynı zamanda bu kitapları ödünç almak istediğinizde depozito ücreti veriyorsunuz. Kitabı yine aynı şekilde zarar vermeden teslim ettiğiniz zaman bu ücreti geri alabiliyorsunuz. Ek olarak size belirtilen gün içinde kitabı iade etmediğiniz taktirde günlük olarak 50 kuruş – 1 TL arasında değişen cezalar ödüyorsunuz.

Ankara Kütüphaneler Listesi

Ankara Kütüphaneler Listesi – Cevizgo Genel Kültür

Ankara Kütüphane Listesi

Ankara’da bulunan kütüphanelerin listesini hem özel hem de halka açık olarak belirttik. Araştırmalarınız, ödevleriniz ve sınava hazırlık yapmak için sessiz sakin bir yer arıyorsanız  aşağıda yer alan kütüphanelerden birini seçebilirsiniz.

Milli Kütüphane

Milli Kütüphane, Ankara ilinin Çankaya ilçesinde bulunuyor. Ulaştırma Bakanlığının hemen yanında yer alıyor. Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığının karşısında yer almaktadır.

Milli kütüphane 1948 yılında hizmete açılmıştır. Kültür ve Turizm Bakanlığı altında hizmet vermektedir.

Milli Kütüphane içerisinde arşivler, araştırma merkezi ve yurtiçi, yurtdışı kaynaklı kültür-sanat materyalleri bulunuyor. Milli Kütüphane’ye girişler ücretsizdir. Pazar günleri kapalı olan kütüphane haftanın diğer günleri 09:00-23:00 saatleri arasında hizmet vermektedir.

Milli Kütüphane

Milli Kütüphane

Cumhurbaşkanlığı Beştepe Millet Kütüphanesi

Türkiye’nin en büyük kütüphanesi olma özelliğini taşıyan Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi, 20 Şubat 2020 tarihinde açılmıştır. Ankara’nın Yenimahalle ilçesinde Beştepe’de yer alıyor.

134 farklı dilde 4 milyondan fazla kitap koleksiyonu ve 120 milyon makale ve raporu bünyesinde bulunduruyor.

Cumhurbaşkanlığı Beştepe Millet Kütüphanesi

Cumhurbaşkanlığı Beştepe Millet Kütüphanesi Ücretsiz mi?

Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi Ücretsiz mi?

Kütüphaneye girişler ücretsizdir. Fakat üyelik sistemiyle çalışmaktadır. Kütüphanenin danışmanlık bölümünden kayıt olunabilir. Aynı zamanda e-Devlet üzerinden ücretsiz üye olabilirsiniz. Girişler yeni elektronik kimlik kartı üzerinden yapılabilir.

Cermodern Kütüphanesi

Ankara’nın Sıhhiye ilçesinde yer alan Cermodern Kütüphanesi, 2010 yılında hizmete açılmıştır. Cermodern Kütüphanesi, Ankara’nın ilk sanat merkezi olma özelliği taşıyor. Modern iç dizaynı ile ferah bir ortam sunuyor.

Cermodern Kütüphanesi

Cermodern Kütüphanesi

Adnan Ötüken Kütüphanesi

Ankara’nın Çankaya ilçesinde Kızılay’da bulunuyor. Adnan Ötüken Kütüphanesi bir halk kütüphanesidir. Adını kurucusu olan Adnan Ötüken’den almıştır. 1922 yılından bugüne kadar adı değişmiş ve taşınmış bir kütüphanedir. Bugün 500 bin cilt kitap ile koleksiyona sahip bir kütüphanedir. Girişleri ücretsizdir.

Adnan Ötüken Kütüphanesi

Adnan Ötüken Kütüphanesi

Goethe Enstitüsü Kütüphanesi

Halka açık olan kütüphanede kitap ve diğer kaynakların kütüphanede kullanımı ücretsizdir. Giriş için kayıt gerekmektedir. Hafta içi 11:00-18:00 saatleri arasında açıktır. Kayıt danışma saatleri ise öğleden sonraları yapılabilmektedir.

Kütüphane pandemi döneminde 15 kişiye kadar 30 dakikalık süre ziyaret tanımaktadır. Bu yüzden bunları dikkate alarak planlama yapmanızı öneririz.

Goethe Enstitüsü Kütüphanesi

Goethe Enstitüsü Kütüphanesi

Bilkent Üniversite Kütüphanesi

Bilkent Üniversitesi öğrencilerine açık olan kütüphanede 1 milyonun üzerinde basılı doküman bulunmaktadır. Kütüphane içerisinde yer alan elektronik kitaplar, sesli kitaplar, elektronik dergiler, ders notları ve koleksiyonlar bulunmaktadır.

Tüm üniversitelerde olduğu sadece öğrencilerine açık olan kütüphanedir. Üniversite kimlik kartları ile irişler yapılabilmektedir.

Bilkent Üniversitesinde olduğu gibi Hacettepe, ODTÜ, Gazi ve Başkent Üniversitelerinde de aynı durum geçerlidir. Gitmeden önce bu durumu göz önünde bulundurmak gerekiyor.

Bilkent Üniversite Kütüphanesi

Bilkent Üniversite Kütüphanesi Giriş

Liman Kitap Kahve

Çankaya ilçesinde yer alan kahve ve kitapevidir. Farilya İş Merkezi girişinde yer alan kitabevi iki katlı olarak faaliyet gösteriyor. Giriş katında kitaplar bulunurken, üst katında ise kahve içecek alanlar bulunuyor.

İçi özenerek dizayn edilmiş olan kitabevinin tek kişilik ve toplu çalışma odaları bulunuyor.

Liman Kitap Kahve

Liman Kitap Kahve

Coffee And Study

Ankara’nın Gölbaşı ilçesinde bulunan Coffee and Study, öğrencilerin hem kahve içebileceği hem de ders çalışıp, sınavlara hazırlanabileceği rahat bir yerdir. Hafta sonu öğrenciler tarafından çokça tercih edilen bir mekandır.

Study Gölbaşı

 

 

Diğer beğenilen yazılarımızı da okuyabilirsiniz.
  1. Stresle Başa Çıkmanın Yolları Nelerdir?
  2. Emirgan Korusu Nerede? Nasıl Gidilir? 2022 Giriş ve Kahvaltı Ücretleri
  3. İstanbul Kütüphaneler Listesi – İstanbul’da Ücretsiz Kütüphaneler
  4. Antik Mısır: Tarihi, Hanedanları, Coğrafi ve Ekonomik Yapısı
  5. 2022 Yılı Yeni İş Fikirleri ve Fırsatları
  6. İstanbul’da Doğa İle Baş Başa Kalabileceğiniz Yerler
etiketlerETİKETLER

Sıradaki içerik:

Ankara Kütüphane Listesi – Ankara Ücretsiz Kütüphaneler