Mars’tan Dünya’ya Düşen Göktaşının Yaşı Tespit Edildi

01 Ağustos 2022 15:30

Yakın gelecekte insanoğlunun Mars’a ulaşmasını beklerken önemli bir keşfin yapıldığı açıklandı. Kuzey Arizona Üniversitesi’nde araştırmalarını sürdüren bilim insanları, Dünya’da bulunan ve Mars’tan geldiği kesinleşmiş olan bir gök taşı ile gezegen hakkında detaylı bilgiler edinildi. Böylelikle Mars’ın keşfi ile ilgili önemli adımlar atılmış oldu.

Yapılan araştırmalar ile ilk kez bir Mars taşının nereden geldiği ve kaç yaşında olduğu belirlendi. Black Beauty (Siyah Güzellik) olarak adlandırılan ve yaşının yaklaşık 4,48 milyar olduğu belirlenen gök taşı, Dünya’ya düşmeden önce Mars’ın en antik bölgelerinden biri olan Terra Cimmeria-Sirenum bölgesinde yer alıyordu. Taşın kökeninin bulunması bilim insanları için önemli anahtar bilgiler sunuyor.

Geliştirilen algoritma ile göktaşının kökenlerini başarıyla tespit eden bilim insanları, ilerleyen zamanlarda yapılacak olan Dünya-Mars ilişkisi hakkında önemli bilgileri ortaya çıkaracağını paylaştı. Black Beauty taşının Mars’tan koptuktan 10 milyon yıl sonra Dünya’ya düştüğü tahmin ediliyor. Bu nedenle hem Mars’ın hem de Dünya’nın milyonlarca yıl geçirmiş olduğu değişim taş tarafından kayıt altına alınmış olabilir.

Bilim insanlarına göre gök taşı, bugün Dünya’nın yaşama elverişliyken Mars’ın neden kuru ve yaşama elverişsiz bir yere evrildiği hakkında da cevap verebilir. Bununla birlikte araştırma, geliştirilen yöntem ile diğer Mars kraterlerinin de kökeninin bulunmasını sağlayabilir ve Kızıl Gezegen hakkında daha fazla bilgiye ulaşmamıza aracı olabilir. Hatta bilim insanlarına göre bu araştırma, Güneş Sistemimiz hakkındaki ileri araştırmalar için bir başlangıç olacak.

Sıradaki içerik:

Mars’tan Dünya’ya Düşen Göktaşının Yaşı Tespit Edildi