Evrimsel Olarak Şekillenen Mantarların Çeşitliliği

16 Ağustos 2022 13:47

Bristol Üniversitesi’nde çalışmalar gerçekleştiren bilim insanları, mantarların geniş anatomik çeşitliliğinin, çok hücreli karmaşıklıktaki evrimsel artışlardan kaynaklandığının sonucuna vardılar.

Dünya üzerinde birçok şekilde, renkte ve büyüklükte mantarların olduğunu biliyoruz. Bugüne kadar yapılan çalışmalarda belli bir grup üzerinden araştırmalar yapıldığı için bu farklılıklar toplu olarak analiz edilmedi.

Araştırmaları yürüten Thomas Smith: “Analizlerimizden önce, bu çeşitliliğin farklı mantar türleri arasında nasıl dağıldığını bilmiyorduk. Tüm gruplar düşünüldüğünde en çeşitli olan gruplar hangileridir? Mantar vücut planının parçaları mı? En az hangileri? Bu çeşitlilik zaman içinde nasıl birikip azaldı? Bu eşitsizlik modellerini ne şekillendirdi? Cevabını aradığımız sorular bunlar.”

Buldukları şey, mantar eşitsizliğinin zaman içinde epizodik olarak geliştiği ve farklı mantarlardaki çok hücreliliğin evriminin daha büyük morfolojik çeşitliliğe kapı açtığıydı. Hem ilk çok hücreli mantarların ortaya çıkması hem de dikaryotik türlerde mantar ve eyer gibi karmaşık meyve veren cisimlerin evrimi ile ilişkili eşitsizlikte artışlar gördüler. Bu mantarlar, yaşam döngülerine iki ayrı çekirdeğe sahip bir hücre olan bir dikaryonun dahil edilmesiyle tanımlanır.

Buradan çıkarılacak olan sonuç hayvan eşitsizliği analizlerinin sonuçlarıyla uyumlu olmasıdır. Her iki canlı türünün de zaman içinde aralıklı olarak gelişen anatomik çeşitliliğin dağınık dağılımlarını sunar.

Smith, “Mantarların dünyası, parlak renkler, garip şekiller ve yabancı anatomilerle tanımlanır. Analizlerimiz, bu nefes kesici anatomik çeşitliliğin, çok hücreli karmaşıklığın evrimsel artışları tarafından yönlendirilen patlamalar halinde evrimleştiğini gösteriyor.

Bu araştırmalar daha detaylı bir şekilde Nature Ecology & Evolution’da yayınlandı. Araştırmalar bir sonraki aşamadaki amacı bu iki canlı türünün eşitsizliğini karakterize eden veri kümelerini birleştirmek, bitkiler ve alglerden başlayarak taksonomik ağı genişletmeye devam etmektir. Bununla birlikte, bu mantar veri seti, ekibi tüm çok hücreli yaşamın eşitsizliğini karakterize etmeye, görselleştirmeye ve analiz etmeye bir adım daha yaklaştırıyor.

etiketlerETİKETLER

Sıradaki içerik:

Evrimsel Olarak Şekillenen Mantarların Çeşitliliği