Fotoğraf Çekme Teknikleri İle Nasıl Daha Güzel Fotoğraflar Çekebiliriz?

28 Aralık 2021 00:19

Sosyal medyanın hayatımıza girmesi ile birlikte tüm kullanıcılar yapacakları paylaşımlar için daha güzel fotoğraflar çekinmek ve fotoğraf çekme teknikleri ile ilgili aramalar yapmaya başladı. Kameralı telefonlar ve küçük boyutlu dijital kameraların çıkması ile birlikte yaptığımız seyahatler, yediğimiz yemekler, gördüğümüz iyi ve kötü şeyler gibi birçok şeyin fotoğrafını çekmeye başladık. Bu çekilen fotoğrafların artmasının bir diğer sebebi ise sosyal medyada paylaşım yapma isteği duyulmasıdır. İnsanlar çektiği fotoğrafları Instagram, Facebook, Twitter ve Pinterest başta olmak üzere bir çok yerde paylaşıyor.

Sosyal medyada paylaşmak için çektiğimiz fotoğrafların çoğunu beğenmiyoruz. Bunun için çoğu kişi son aylarda da fotoğraf çekme teknikleri ve daha güzel fotoğraflar çekmek gibi aramalar yapmaya başladı. Peki daha iyi fotoğraflar çekme teknikleri nelerdir? Daha güzel fotoğraf çekme sırları nelerdir? Hep birlikte bakalım.

Fotoğraf Çekme Teknikleri İle Nasıl Daha Güzel Fotoğraflar Çekebiliriz?

Fotoğraf Çekme Sırları Nelerdir?

Güzel Fotoğraf Makinesi

Kaliteli fotoğraf çekmenin en önemli sırlarından biriside iyi bir kameraya sahip olmak. Günümüzde telefon üreticileri ürettikleri telefonların kameralarına daha çok yenilik ve kalite getiriyor. Daha net fotoğraflar çekmek için daha kaliteli kamera olması gerekiyor.

Lensi Temizleyin

Kamera lensinin kirden ve parmak izinden arındırılmış olduğundan emin olun. Problemi yazılımda ararken, fotoğrafların kalitesiz çıkma sebebi arasında çok daha basit bir problem olan kameranın tozlanması yatıyor olabilir.

Odaklamayı Manuel Olarak Ayarlayın

Fotoğraf çekiminde başarılı olmanın yollarından biri de doğru odaklanmanın sağlanmasıdır. Otomatik odaklanma genellikle işimizi gören bir özellik, yine de kusursuzluğun önüne geçemiyor.

Çoklu Çekimi Deneyin

Tek bir fotoğraf çekmeye çalışmak ve mükemmel anı yakalamayı beklemenin yerine çoklu çekim özelliğini kullanabilirsiniz. Bazen doğal ve kendiliğinden çıkan pozlar ve anlık olan durumlar muhteşem olabiliyor.

Fotoğraf Çekme Teknikleri – Cevizgo Genel Kültür

İki Elinizi Kullanın

Hızlı anlık görüntü yakalarken bazı eksiklikler ortaya çıkabilir. Örneğin telefon titrediğinden resimde bozulma meydana gelebilir. Eğer fotoğrafları tek elle çekmeye çalışıyorsanız bu yeterli değildir. Telefonunuzu her iki elinizi kullanarak sabitleyin.

Işığı Gözlemleyin

Işık, görüntüsünü almak istediğiniz şeye ve çevreye göre arkadaşınız ya da düşmanınız olabilir. Güneş ışığına önden maruz kalmak gerçekten bir problemdir. Işığı arkanıza almanızda fotoğraflarda karanlık çıkmanıza sebebiyet verebilir. Bu yüzden fotoğraf çekinirken önce kamera ile ışığın açısını ayarlayın.

Manzaralar

Fotoğraf çekinirken arkanızda olan planda çok önemlidir. Bu doğal yapılar olan deniz manzarası, günbatımı, gün doğumu veya ormanlar olabilir. Aynı zamanda sokaklar, tarihi yapılar hatta boş bir duvar bile olabilir. Bunu seçmek size kalmış.

Güzel Fotoğraf Çekme Sırları – Cevizgo Genel Kültür

Doğal Pozlar Verin

Poz vermek gerçekten zor olabilir. Peki nasıl poz verilir. Doğal olun ve vücudunuzu kullanın. Ellerinizi kullanarak minik hareketler edin. Simetrik hareketler sağlayın. Eğer kameraya bakamıyorsanız yan profil işinize yaracaktır. Başka yöne bakmak ve baktığınız yöne göre hareketler yapmak kurtarıcınız olabilir. Örneğin bir yöne yürüyor gibi yapmak, bir şeye odaklanıp bir elinizi havaya kaldırmak, güneş ışığını kesiyor gibi elinizi hareket ettirmek, sadece kafanızı yana çevirmek gibi işlemler uygulanabilir. Bununla ilgili bir sürü örnek verilebilir.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Sıradaki içerik:

Fotoğraf Çekme Teknikleri İle Nasıl Daha Güzel Fotoğraflar Çekebiliriz?