Evde Nasıl Egzersiz Yapmalıyız? Egzersiz Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

10 Kasım 2021 14:54

Günümüzde özellikle pandemi döneminde evde çalışmaya başlayan kişilerin evde nasıl egzersiz yapmalıyız? Egzersiz yaparken nelere dikkat etmeliyiz? diye herkesin aklında bulunan sorulardan bahsedeceğiz.

Günlük hayatta egzersiz yapmanın insan üzerinde fiziksel ve zihinsel faydaları çok fazladır. Bu egzersizleri günlük rutin haline getirdiğimizde pozitif etkilerini görebiliriz. Tabi ki sağlık açısından yapılan egzersizlerin yanında birçok kişi güzel bir dış görünüşe sahip olmak istiyorlar. Tabi bunu sağlarken sağlıklarına da dikkat etmiş oluyorlar. Hem sağlıklı hem de iyi bir vücut sahibi olmak ne kadar zor görünse de bir yerden başlanması gerekmektedir. Gün içerisinde egzersiz yapmak vücudumuza yararı oldukça fazladır. Özellikle büyüme çağında yapılan egzersizlerde gelişme oranı çok fazladır. Bu yüzden genç arkadaşlarımızın erken yaşta spora yönlenmeleri tavsiyemizdir. Ortalama en hızlı boy uzaması 14 yaşında başlamaktadır. Bu yüzden bu yaşlarda yapılan egzersizler fiziksel görünüş açısından çok önemlidir. Eğer güçlü bir sporcu olmasanız bile evde hafif egzersizler ile vücudunuza fayda sağlayabilirsiniz.

Nereden başlamalıyız?

Sabah uyandığınız da yataktan fırlamayı unutun. Hatta kurulmuş olan alarmları silin. Öncelikle beynimizi tanıyalım. Beyin hafızası ne kadar güçlü bilinse de bir o kadar unutmaya da programladır. Beyin uyurken yenilenir ve dinlenir. Ses, ani hareketler, doğal afet vb durumlarda beyin uyanır. Beyin uyandığı noktada dinlenme sürecini bitirir.

Uyandığınızda alarmı kapatırsınız ve 5 dakika daha uyuma sürecine hazırlanırsınız. Hepimiz böyleyiz ama yaptığımız aslında en büyük yanlıştır. Beyin tekrardan uykuya geçtiğinde bir önceki dinlenme süreci uyku sürecini unutmaktadır. Yeniden uyuma ve dinlenme sürecine geçtiğiniz için 5-10 dakika sonraki uyanmanız da bir önceki uyuduğunu unutacaktır. Şimdi telefonlarınızdaki bütün alarmları silin. Uyanmanız gereken saatin 10 dakika öncesine alarm kurun. Alarm çaldığında kalkın ve 10 dakika boyunca yatakta esneme hareketleri yapın.

Esneme sonrası dikkat edilmesi gerekenler:

Yataktan kalkın ve hemen en az iki bardak su için. İçmiş olduğunuz su vücudun susuz kalma oranı düzenleme ve toksinleri atmanın en güzel yöntemidir. 1 saat boyunca hiçbir şey yemeyin. Ellerinizi önce yukarı daha sonra ayak parmak ucunuza kadar uzatın. Camı ve pencereyi açın 1 dakika boyunca derin nefes alıp verin. Eğer işe veya okula gidiyorsanız hazırlanmaya başlayabilirsiniz. Böyle bir probleminiz yok ise lütfen evin içerisinde veya dışarıda tempolu 10 dakika yürüyün. Bu sistem özellikle büyüme çağında olanlar için boy uzamasından çok daha faydalı olacaktır.

Nasıl yemek yemeliyiz?

Yediklerinize dikkat edin. Yemek yerken ara verin. Bu özellikle akşam öğünü için çok önemlidir. İyi bir başlangıç yapıyorsanız tabağınız bittikten sonra lütfen evin içerisinde en az 2 dakika yürüyün ya da bir kat merdiven inin ve çıkın. Bu hareket metabolizmayı hızlandıracak ve midenizi şişirmeyecektir.

Yemek yerken ne içmeliyiz?

Yemek yerken meyve suyu veya gazlı içecek gibi içeceklerden uzak durun. Onun yerine belli bir ölçüde yudum yudum su alın. Yemek saatinden sonra çay, kahve veya çerez gibi besinleri 1:30- 2 saat bekletin. Mide bir öğütme işi yaparken başka besinler araya girdiğinde şaşırır. Buna en iyi örnek siz sınava çalışırken bir yandan müzik dinlemeniz gibi. Beyin bir şey programlandığı zaman ikinci bir işi yapmakta güçlük çeker.

Gün içerisinde dikkat etmeniz gerekenler:

Dik oturun, oturduğunuz pozisyonda öne doğru esnemeler yapın. Omurganız esneme hareketleriyle sıvı birikimine maruz kalmayacaktır. Her gün hareket edin ve hareket etmeyi alışkanlık haline getirin. Hareket etmek sadece spordan ibaret değildir. Dans edin, yoga yapın, meditasyon yapın. Meditasyon nedir? Meditasyon nasıl yapılır? Adlı yazımızı buradan okuyabilirsiniz. Ayrıca jimnastik yapın ve hatta gerekirse satranç gibi zekâ oyunları bile oynayabilirsiniz. Kendinizi erken kalkmaya programlayın.

Nelere dikkat etmeliyiz;

Zayıflama kürleri, detoks takviyeleri, ağır diyetler ve benzeri ürünlerden veya paylaşımlardan uzak durun. Bünye kendi bünyeniz ve her bünye aynı değil. Bu tür ilaçlar veya programlar aksine vücudumuza daha yoğun zarar verebilir. Eğer sağlıklı beslenmek istiyorsanız ve iyi bir vücut yapmak istiyorsanız bir diyetisyen ve antrenör yardımı alabilirsiniz. Bu tür ilaçlar veya takviyeler vücudumuza yan etki yapabilir. Aşırı kilo kaybı, hastalık, cilt bozuklukları, organ yetmezliğine kadar gidebilir. En basit ölçüde asılma yöntemi vücudu en iyi esnetme yöntemidir. İyi bir bant ile hafif ve yorucu olmayan pilates hareketleri yapılabilir. Normal çay ve kahve yerine bitki çayları içmek hem vücudun direnci açısından hem de enerji ve sağlık açısından daha iyi olacaktır. Çok sıcak su ile veya soğuk su ile yıkanmayın. Ilık suyla yıkanın. Duş sonrasında elleriniz ayak parmak ucuna değecek şekilde yapabildiğiniz kadar esneyin. Banyo sonrası vücut rahatlamış olacaktır ve gevşeyecektir. Bağdaş kurun ve ellerinize öyle olacak şekilde vücudunuzda birlikte eğin. Kollarınızı önce ileri sonra yana ve sonra geri olacak şekilde esnetin. Dizlerinin üstüne oturur pozisyona geçerek kendinizi geriye doğru yatırın. Boynuzu yavaşça sağa sola öne ve geriye doğru hareketler ile esnetme hareketleri yapın.
Uyku sonrası ve uyku öncesi bu hareketler vücudunuzu esneterek daha rahat uyku ve daha iyi direnç kazanmanızı sağlayacaktır. Uyumadan önce iki bardak su için. Bu suyun içerisine biraz limon koyabilirsiniz. Lütfen bu limonlu suyu sürekli yapmayın. Tansiyonunuz problem olabilir. Akşam uyku öncesi limonlu su vücut çalışma halindeyken ödem atmayı daha rahat gerçekleştirecektir. Gün içerisinde vücudunuzu susuz bırakmayın. Eğer bir alışkanlık probleminiz varsa her esneme hareketinde bir yudum su içmeniz size alışkanlık kazandırabilir. Zorunluluklar vücudunuz için bazen çok iyi olabiliyor. Kas problemleri, lif problemleri, kemik kayması vb. durumlar yaşamış iseniz veya yaşıyorsanız lütfen bir fizik doktoru veya bu konuyla ilgili iyi bir eğitmen bulmanız sizin açınızdan büyük faydalı olacaktır. Siz değerli okurlarımıza küçük bir not ile cümleyi bitirmek istiyorum.

Bugün kalkıp hareket etmezseniz, yarın hareket edemezsiniz.

 

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Sıradaki içerik:

Evde Nasıl Egzersiz Yapmalıyız? Egzersiz Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz?