İsviçre Yasalarına Uygun Olduğu Düşünülen İntihar Kapsülü

10 Aralık 2021 15:15

İntihar kapsülleri Dr. Philip Nitschke tarafından tasarlanmış 2017 yılında ise tanıtımı yapılmıştı. Sarco adını taşıyan intihar kapsüllerinin kullanımı için yasalara uygun olduğu düşünülürken İsviçre’de önümüzdeki 2022 yılı içerisinde kullanılmaya başlanabilir.

Şirket tarafından görevli olan bir hukukçu, bu intihar kapsülünün ‘ötenazi’ ve ‘hekim destekli intiharın’ yasal olduğu İsviçre’nin kanunlarına uygun olduğunu açıklamıştı. Tabi tüm hukukçular aynı görüşte değil.

İntihar Kapsülü Nasıl Çalışıyor?

İntihar kapsülü bireyin içeriden bastığı bir düğme ile işleme başlıyor. Yoğun bir nitrojen gazıyla dolan kapsülün içerisi oksijen seviyesi kritik seviyelere düştüğü için bireyin bilinci kapanıyor. Yaklaşık 10 dakika içerisinde ölüm gerçekleşiyor. İçeri giren birey aynı zamanda vazgeçmesi durumunda acil durum butonuna basarak işlemi sonlandırabiliyor. Böylece dışarı çıkabiliyor.

Sarco at Kassel

Doktor Philip Nitschke, son derece rahat bir ölüm sağlayan Sarko adlı kapsülün işlem sırasında bireylerin herhangi panik veya boğulma hissine kapılmadıklarını söylüyor. 3 boyutlu yazıcılar ile üretilen bu kapsül her yere özel olarak taşınabiliyor.

Dr. Nitschke, Sarco adlı intihar kapsülünün gelecek yıl İsviçre’de kullanılmasını umuyor. Fakat bu hukukçuları şuan ikiye ayırmış durumda bulunuyor. Geçtiğimiz yıl 1.300 vatandaşın hekim destekli intihar yoluna başvurduğu ve İsviçre’de bu işlemin yasal olup yöntemi, bireye enjekte edilen bir sıvı ile gerçekleştirilmesini kapsıyordu.

Dr. Philip Nitschke, tasarlamış olduğu kapsül herhangi bir sıvı ile değil oksijen yetmezliği ile hayatlarını sonlandırıyor. Aynı zamanda doktor, İsviçre’de yasal duruma geldiği zaman 3D tasarımının herkese açık ve ücretsiz olarak paylaşılacağını açıkladı.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Sıradaki içerik:

İsviçre Yasalarına Uygun Olduğu Düşünülen İntihar Kapsülü