Bergama Pergamon Antik Kenti 1800 Yıllık Geometrik Tabanlı Mozaik Bulundu

29 Mayıs 2022 16:25

Pergamon Antik Kenti

İzmir’in Bergama ilçesinde bulunan Pergamon Antik Kenti’nin tarihi Helenistik döneme kadar uzanmaktadır. MÖ 241 yılında kurulan Pergamon Krallığı’nın da başkenti olan bu kent, 2014 yılında UNESCO Dünya Mirası listesinde yer almaya başlamıştır.

İzmir’in Bergama ilçesinin Kızıl Avlu yakınlarında Pergamon Antik Kenti kazılarında MÖ. 2-3. yüzyıla ait geometrik desenli mozaik bulundu. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan bölgenin kazı çalışmaları 1930’lu yıllardan beri devam ediyor.

Bergama’da bulunan “Kızıl Avlu” bölgesi adını yüksek duvarların ateş kızılı renginde olmasından dolayı almıştır. Mısır’ın yer altı tanrısı Serapis, İsis ve Harporakes’e adanmış, MS. 2. yüzyılda Roma İmparatoru Hadrianus bu tanrılara itafen yaptırmıştır.

Pergamon Antik Kenti’nde yapılan kazılarda ortaya çıkan MÖ. 2-3. yüzyıla ait geometrik desenli mozaik

Bergama Müzesi Müdürlüğü’nün yaptığı kazı çalışmalarında bozulmamış ve bütünlüğünü koruyan 2 ya da 3. yüzyıla ait mozaik bulundu. Son zamanlarda Müze Müdürlüğü’nün yoğunlaştırdığı çalışmalar ile birlikte açığa çıkan mozaik yapının avlu içindeki meydan ile birlikte etrafında bulunan diğer meydanlar için yapılmış olan mozaikler arasına eklendi. Bergama Antik Kenti`ndeki bu son gelişme ile birlikte bilimsel bir yayın yapılması bekleniyor. Tüm bu gelişmelerin dünyaya duyurulması için ise kazının tamamlanması gerekiyor.

Bergama Müze Müdürü Nilgün Ustura, “Müze Müdürlüğü olarak sondaj çalışmalarımız çok yoğun. Bergama sınırları içinde her parsel bazında yaptığımız, açığa çıkardığımız arkeolojik verinin yorumlaması, Pergamon Antik Kenti başlığı altında oluyor. Birim bazında yaptığımız arkeolojik verilerle aslında Pergamon Antik Kenti`nin yukarı ve aşağı bölümünün hangi dönemde, ne kadar genişlediğini, her kültür döneminde nasıl geliştiğini görebiliyoruz. Bu da bizim için çok önemli kaynaktır” dedi.

Arkeoloji alanındaki diğer yazılarımız için tıklayabilirsiniz.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Sıradaki içerik:

Bergama Pergamon Antik Kenti 1800 Yıllık Geometrik Tabanlı Mozaik Bulundu